Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


public:fd:start_usb

Start systemu z Pendrive

Komputer powinien umożliwiać start systemu operacyjnego nie tylko z dysku twardego, ale również z urządzeń zewnętrznych, jak CD-ROM/DVD czy też Pendrive. Proszę pamiętać, że najlepsze efekty pracy są wówczas, jeśli BIOS pracuje w trybie LEGACY - to standardowy sposób, tak komputery działały „od zawsze”. Tryb UEFI został wprowadzony i niestety bardzo często powoduje tylko problemy. Co prawda nasz remiks powinien działać z UEFI, ale nie gwarantujemy w 100% poprawnej instalacji, gdyż zapis GRUB'a w obszarze rozruchowym dysku może zakończyć sie błędem. Dlatego też idealnie, jeśli możesz zmienić tryb na LEGACY lub chociaż go umożliwić. Tak, wiem - to sa bardzo techniczne kwestie - najprawdopodobniej w ogóle nie wiesz, o co chodzi - ale powim tylko tyle - szukaj hakerki lub hakera (np. http://hackerspace.pl) - oni dopomogą. Ja niestety nie mam czasu borykać się z każdym BIOS'em świata, mogę tylko napisać ten poradnik.

Jeśli uda Ci się, to obraz systemu startującego wygląda taL

Jeśli Twój BIOS nie posiada takich funkcji, to niestety nie jest naszą winą - obwiniaj producenta, że ogranicza Twoją wolność wyboru.

Standardowe procedury

Najczęściej procedurę BIOS uruchamiamy podczas startu komputera różnymi klawiszami. Postaram się podać tu najbardziej popularne, ale nie mogę zagwarantować, że akurat w Twoim przypadku będą działały. W razie potrzeby - szukaj hakerki lub hakera, na pewno pomogą.

  • DELL - klawisz F12
  • laptopy Thinkpad lub Sony Vaio - specjalne klawisze poza standardową klawiaturą
  • laptopy ASUS - klawisz Del
  • standardowe komputery stacjonarne (składaki) - w 99% klawisz Del

Teraz kolejne kroki dla różnych systemów BIOS, jakie udało mi się sfotografować i przetestować.

BIOS komputerów DELL

Komputery DELL mają bardzo zunifikowane BIOSY, wywołujemy je klawiszem F12 podczas startu komputera.

BIOS komputerów z płytą Gigabyte

Tutaj klawiszem Del uruchomimy BIOS, ale dla startu Pendrive wystarczy klawisz F12.

Następnie z listy urządzeń wybieramy nasz Pendrive

BIOS inny, dawny typ

Taki BIOS najprawdopodobniej uruchomicie klawiszem Del, trzeba w nim wyszukać kolejność urządzeń i np. przestawić aby Pendrive był przed dyskiem twardym.

Czasami konieczne jest wyszukanie kolejności dysków twardych, ponieważ niektóre systemu BIOS „rozpoznają” Pendrive jako kolejny dysk twardy w systemie.

public/fd/start_usb.txt · ostatnio zmienione: 2017/11/03 11:04 przez ax_wiki_admin