Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


public:fd:install_usb

Jeśli posiadasz komputer z zainstalowanym systemem MS-Windows, prawdopodobnie możesz zainstalować FREE_Desktop "obok" jako kolejny system operacyjny.

Co prawda Microsoft nie bardzo lubi Linuksa i stara się aby jego instalacja nie była łatwa (http://www.spidersweb.pl/2015/03/windows-10-kontra-linux-secure-boot-uefi.html), ale my uważamy, że każdy powinien mieć możliwość wyboru.

Dlaczego? Wbrew niektórym opiniom, najważniejszym powodem wcale nie musi być brak pieniędzy na legalne Windows, ale bezpieczeństwo i wygoda użytkowania (to ostatnie oczywiście wymaga przyzwyczajenia, nie spodziewajmy się klona „okien”). Równie istotna bywa też chęć zaspokojenia własnej ciekawości.

Pamiętaj, aby mieć przygotowany PenDrive z wypalonym systemem. Jak to zrobić, dowiesz się tu: http://wiki.cyfrowaszkola.waw.pl/doku.php/public:fd:install_iso (ale potem tu wróć..)

Musisz posiadać maksymalnie 3 partycje podstawowe, gdyż tylko wówczas instalator może "dodać" automatycznie miejsce dla Linuksa.

W innym przypadku (np. Dysk twardy podzielony fabrycznie na C i D przez producenta) skontaktuj się z kimś, kto potrafi skopiować dane, zmienić układ partycji na komputerze - ogólnie pomoże Ci w przygotowaniu dysku.

Zapewne minimalne wymagania to jakikolwiek procesor 2 rdzeniowy i 1 GB RAM. Choć im więcej sprzętu, tym lepiej.

Procedura instalacji jest następująca:

  • w BIOS zmieniasz układ startu dysków tak, aby PenDrive startował pierwszy; załączam przykładowe zdjęcia, ale uprzedzam - różne BIOSy maja to różnie rozwiązane, więc odsyłam do instrukcji obsługi Twojego BIOSu lub do kogoś, kto się zna

  • startujesz system z PenDrive i sprawdzasz, czy wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami (karta grafiki, WiFi, karta dźwiękowa itp…)
  • aktywujesz MENU (Np. poprzez klawisz „Windows”) i wpisujesz w polu wyszukiwania aplikacji : inst ; to spowoduje, że system wyszuka opcje instalacji, którą oczywiście należy wybrać.

Opcja w menu do instalacji (pamiętaj o wpisaniu inst w polu wyszukiwania:

Kolejne wybrane ekrany w trakcie instalacji, to np. język - warto wybrać Polski oraz instalacja dodatkowych sterowników:

  • ważnym momentem jest oznaczenie instalacji Linuksa „obok” MS-Windows; na moim zrzucie instaluje Linuksa „obok” innego Linuksa. gdyż to tez jest możliwe, tylko po to, aby pokazać, jak to wygląda.

UWAGA! Jeżeli instalator nie potrafi samodzielnie zainstalować się „obok”, wówczas zgłoście się o pomoc do informatyka - to oznacza najczęściej spreparowany dysk przez producenta z 4 partycjami podstawowymi. To można zrobić, ale wymaga ręcznej interwencji.

  • potem już tylko wygodnie czytasz kolejne ekrany, dodajesz użytkownika

  • ostatnim komunikatem powinien być taki o poprawnym przebiegu instalacji

Wypróbuj - to naprawdę nie jest kosmicznie trudne ;-)

A jeśli nie możesz lub się boisz...

Zawsze możesz zamówić u nas PenDrive w sklepie: przygotujemy i wyślemy ci gotowca.

https://sklep.cyfrowaszkola.waw.pl/FREE-DESKTOP-Pendrive

public/fd/install_usb.txt · ostatnio zmienione: 2018/12/17 08:37 przez ax_wiki_admin